close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • דואט חודשי

  ארכיון ההמלצות החודשיות

  מוזמנים להוסיף ביקורת או סקירה ולשתף אותה עם קוראי סלונט

  הוסיפו ביקורת

  כתבות נקראות

  "עצים ואנשים – כולנו צומחים" – הרב פנחסי

  הרצל חקק
  "עצים ואנשים – כולנו צומחים" הרב אליהו חיים פנחסי בשיחה על...

  לאן אתה הולך?

  מערכת סלונט
  בטיפ 8 דיברנו על כך שהדמות שאתם יוצרים צריכה לפעול מתוך צורך...

  הַחֹרֶשׁ הַזֶּה

  זוהר טשרטוק
  הַחֹרֶשׁ הַזֶּה יִשָּׁאֵר אָנוֹנִימִי, עַד שֶׁזּוּג יַכְרִיז בּוֹ עַל אַהֲבָתָם עַד...

  דואט - פברואר 2018

  לחטוב עצים | תומס ברנהרד, בבל ומשכל, תרגום מגרמנית: רחל בר חיים, 2017    הרומן השלישי בטרילוגיית האמנויות שכתב הסופר האוסטרי הידוע תומס ברנהרד בעשור האחרון לחייו. רחל בר-חיים, שתרגמה גם את שני הספרים האחרים בטרילוגיה, הספיקה להשלים את תרגום את הספר לפני מותה ממחלה קשה בשנת 2013. בדומה לשני הספרים הראשונים בטרילוגיה, גם כאן שוטח ברנהרד בפני הקורא מונולוג זועם, אינטנסיבי וסוער. מתוך הפרק הראשון: באותו יום, זמן קצר לפני צאתי לרחוב, הודיעה לי חברת ילדות של יואנה מקילב, שיואנה תלתה את עצמה; תחילה לא רצתה החברה, בעלת מכולת מקילב, לומר שיואנה תלתה את עצמה, בשיחת הטלפון היא אמרה לי שיואנה מתה, אבל אני אמרתי לה חד וחלק שיואנה לא מתה אלא התאבדה, היא בוודאי ידעה איך זה קרה, אבל לא אמרה לי; רתיעתם של הכפריים מלומר בגלוי שמישהו התאבד גדולה עוד יותר מזו של העירוניים, ובייחוד קשה להם לומר איך זה קרה; אני חשבתי מיד שיואנה תלתה את עצמה ובאמת אמרתי לבעלת המכולת בשיחת הטלפון,  יואנה תלתה את עצמה, זה הפליא את בעלת המכולת והיא אמרה רק  כן. אנשים כמו יואנה תולים את עצמם, אמרתי לה בטלפון, הם לא קופצים לאיזה נהר, ולא קופצים מהקומה הרביעית לרחוב, הם לוקחים חבל, קושרים אותו במיומנות ומתמסרים ללולאת החנק.                                                                                                                                                                                  תומס ברנהרד (1931 - 1989) נמנה על גדולי הסופרים בשפה הגרמנית בחצי השני של המאה העשרים. הוא כתב ספרים רבים, הכוללים רומנים, שירה ומחזות. במקרים רבים על עבודתו הייחודית והמיוחדת, המשלבת ביקורת חברתית שאף גרמה לחלוקי דעות רבים, זכה בפרסים כמו פרס ביכנר - הפרס לספרות החשוב ביותר בגרמניה המערבית. בעוד ש״הטובע״ הוקדש למוזיקה ו״מייסטרים דגולים״ לאמנות הציור, ״לחטוב עצים״ עוסק באמנות התיאטרון. עלילת הרומן מגוללת את הרהוריו של המספר בן-דמותו של ברנהרד, שלאחר שהות בת שני עשורים בלונדון חוזר לווינה ונקלע בנסיבות מצערות למפגש חברתי עם דמויות שהכיר בעבר. בעת יציאתו עורר הספר מהומה גדולה בעולם התרבות האוסטרי בשל העובדה שניתן היה לזהות כמה מהדמויות שהופיעו בספר, שאותם תיאר ברנהרד באופן  לא-מחמיא.  
  "נעורים ללא אל" | אדן פון הורבאט, ספריה לעם - עם עובד, תרגום: שירי שפירא, 2017.   גיבורי הספר נעורים ללא אל הם תלמידי בית ספר בשנות ה-30 בגרמניה. הספר מסופר מפיו של מורה בבית הספר, כשבפרק הפותח את הספר הוא מתאר בעקיפין את אווירת אותה התקופה: ״כל שידוע לי כעת הוא ששוב עליי לקרוא בעיון 26 חיבורים, חיבורים שמסיקים מסקנות שגויות על סמך הנחות עקומות. כמה טוב יהיה אם ה״עקום״ וה״שגוי״ ייעלמו מן העולם, אבל הם מסרבים להעלם. הם משלבים זרוע בזרוע וצועדים יחדיו בעודם מזמרים סיסמאות ריקות. בהיותי עובד ציבור, עליי להימנע מלמתוח ביקורת, ולו הקלה ביותר, על הפזמון החביב הזה! ועם כל הכאב שבדבר, מה יכול האדם היחיד לעשות לעומת הכלל? כל שביכולתו לעשות הוא לכעוס בחשאי. ואני לא מעוניין לכעוס עוד!" לאחר מכן מתרחשת רוב העלילה במחנה בן ארבעה שבועות אליו יוצאים התלמידים והמורה, מחנה שנועד לחזק את הלאומיות של הנערים, ולהעניק להם חינוך קדם-צבאי. כך מתוארת החברה בספר ככזאת המטביעה את ערכיה בלבבות הילדים, שבקלות הופכים למכונות הרג בשם אותה אידיאולוגיה. במחנה פורץ סכסוך בין שני נערים, ואחד מהם נרצח. המורה ניצב על פרשת דרכים: האם לחשוף פרט מכריע שידוע רק לו ועשוי לשנות את הכרעת הדין וכך לסכן את משׂרתו ואותו עצמו? או לשתוק ולעמוד מנגד כאשר אחד מתלמידיו עומד לבלות את שארית חייו מאחורי סוגר ובריח? מה שנדמה ראשית כמשפט רצח מתגלה כמשפטו של כל אדם, לא הרוצח הוא הניצב על דוכן הנאשמים אלא המצפון – מצפונו של האדם הרגיל, העומד מן הצד, הדואג לעורו, העוצם עין. אדן פון הורבאט, מן הסופרים הקלאסיים המודרניים בשפה הגרמנית, כתב את נעורים ללא אל בשנת 1937 מגלותו שבאוסטרייה. אף שהספר נמנה עם רשימת הספרים האסורים ברייך הגרמני, הוא זכה מיד עם פרסומו להצלחה גדולה מחוץ לגבולות הרייך ותורגם לשפות רבות. לאחר תום מלחמת העולם השנייה היה הספר לאחת הקלסיקות המודרניות בשפה הגרמנית, והוא נכלל בתוכניות הלימודים באוסטרייה ובגרמניה עד היום. הספר זכה גם לעיבודים קולנועיים אחדים, האחרון שבהם יצא לאקרנים בשנת 2017. גם היום נקרא נעורים ללא אל בנשימה אחת, נעתקת, ומציב לנגד עינינו ראי שבו על כל אדם ואדם לבחון את עצמו בכל תקופה.  

  דואט - ינואר 2018

  שדים | פיודור דוסטויבסקי, תרגום: גרשון חזנוב, כרמל, 2003 אותן רוחות המהפכה, שבאו לידי הביטוי ב"אבות ובנים", מנשבים ביתר שאת ב"שדים", הרומן של דוסטויבסקי מ-1872. גם רומן זה, הנחשב לפוליטי ביותר של דוסטויבסקי, נכתב בהשראת ההשפעה ההולכת וגדלה של התנועות הרדיקליות השונות מקרב האינטליגנציה הרוסית במחצית השנייה של המאה ה-19. העילה הישירה לכתיבתו הייתה פרשת רציחתו של הסטודנט איוואן איוואנוב בשנת 1869, שתוכננה על ידי הניהיליסט סרגיי ניצ'אייב, במטרה לחזק את שלטונו בקרב התנועה שבהנהגתו. העלילה מתרחשת בעיירה רוסית קטנה ובאחוזה אצילים הסמוכה אליה. במרכזה – פיוטר ורחובנסקי, מנהיג תא מהפכני מחתרתי, המנסה לגייס אליו את בנה של בעלת האחוזה, ניקולאי סטברוגין. ורחובנסקי אוסף סביבו קבוצה קטנה של אינטלקטואלים בעלי נטיות ליברליות, ומתכנן את רציחתו של איוואן שאטוב, חבר התא לשעבר, שהפסיק להאמין במטרותיו ועומד לדווח על חבריו לשלטונות. זה, כמובן, על רגל אחת. הרומן הוא רב משתתפים, ולכל אחד ואחת מוקדש פרופיל פסיכולוגי מורכב משלו. עם צאתו, הרומן קומם עליו רבים. היו מבקרים שהגדירו אותו כ"הזיה מרושעת". החוגים הליברליים בוודאי שלא התייחסו אליו בחיוב, ולדידם "שדים" הוכיח שוב את היותו של דוסטויבסקי "ריאקציונר חשוך". במערב הוא התקבל באהדה רבה יתר, ויש הטוענים כי הייתה לו השפעה רבה על הגותם של ניטשה וקאמי. עם הזמן, ברוסיה הפוסט-סובייטית היחס אליו השתנה לטובה, וכיום רצונו של דוסטויבסקי להראות לעולם את הסכנה הגלומה במהפכות רדיקליות וברעיונות אתאיסטיים, הפך למובן ובהיר יותר לקוראים. כידוע, דוסטויבסקי עצמו היה חבר בתא מחתרתי שכזה, אם כי יותר אינטלקטואלי מאשר מעשי. החברות הזו עלתה לדוסטויבסקי בגזר דין מוות שהומר ברגע האחרון בגלות בסיביר. בסיביר נפגש דוסטויבסקי עם אסירים פוליטיים רבים כמוהו, והגיע למסקנה שרוב הפשעים שלהם בוצעו על רקע אי שביעות רצונם מהמבנה החברתי של רוסיה. אך את המוצא למצב הזה הוא ראה לא במהפכה אלימה אלא בהתפתחות הרוחנית של העם באמצעות המוסר הנוצרי. לאמונתו של דוסטויבסקי, הגאולה והאושר הכללי עתידים להגיע רק באמצעות עשיית הטוב והחסד. אמונה, אהבה והצדק הנוצרי הם שצריכים לשלוט בעולם, ולא האכזריות והמאבק על השלטון.
  אבות ובנים | איוואן טורגנייב, הספריה החדשה, תרגום: נילי מירסקי, 1994 איוואן סרגייביץ' טורגנייב (1818 – 1883) לא זכה אמנם לתהילה כענקים בני דורו וארצו – טולסטוי, דוסטוייבסקי וגוגול – אך אין ספק כי מדובר בדמות חשובה ביותר בספרות הרוסית של המאה ה-19 ובספרות העולמית בכלל. ייתכן וטורגנייב מוכר יותר בשל הנובלות הקצרות שלו, כמו "אהבה ראשונה" ו"פלגים באביב", אך אין עוררין על כך שיצירתו החשובה ביותר היא הרומן "אבות ובנים" מ-1861. ברומן, הדי חריג במכלול יצירתו, ביקש טורגנייב לבטא את האופי הטראגי של הקונפליקטים ברוסיה הצארית של אותה התקופה שהלכו והחריפו ללא הרף. הדלות המחפירה של פשוטי העם, פירוק המסורות, אי היציבות בכל רבדי החברה הרוסית – כל אלה הם הרקע עליו מתנהל ויכוח עז על הדרכים להציל את רוסיה. הוויכוח, המתחיל בין אב לבן למשפחת קירסאנוב, צובר תאוצה והופך לעימות פוליטי וחברתי על עתידה של רוסיה, כמו גם לקונפליקט בין דורי. אך בהדרגה המוקד עובר לגיבורו האמיתי של הרומן – בזארוב, מהפכן ציני ואכזרי, שלאחר תלאות החיים הרבות שעבר, מצא בניהיליזם את הדרך הנכונה מבחינתו לפתור קונפליקטים. טורגנייב מבקש להצביע ברומן שההגיון של הניהיליזם – שנטע לו חזקה רחבה בחוגים אינטלקטואליים מסוימים ברוסיה של אותה התקופה – מוביל אמנם לחופש, אך חופש ללא שום התחייבויות, לחיים נטולי אהבה ואמונה. לצידם של רספוטין, פייר בזוחוב ויבגני אונגין, הפך בזארוב לאחת הדמויות הבלתי נשכחות של הספרות הרוסית. למעשה, הוא הפך לשם נרדף ל"ניהיליזם", והוויכוחים על פרשנות דמותו נמשכו על פני עשורים שלמים. באחד ממכתביו הודה טורגנייב שבמהלך כתיבת הרומן הוא לא חש טינה כלפי הדמות שברא (במידה רבה בהשראת דמותו של הניהיליסט והמהפכן הרוסי סרגיי ניצ'אייב), אלא התפעמות; כאשר יצר את סצנת מותו של בזארוב – בכה מרות. עד כמה רלוונטיות הבעיות של רוסיה במאה ה-19 לעולם של היום? העוני לא מוגר. הלכי רוח ניהיליסטיים קיימים גם קיימים. מיליטנטים פוליטיים לא חסר. טורגנייב האמין כי הרומן שלו עשוי לסייע בידי אלה המאמינים כי יש ואפשר לפתור את בעיות העולם בדרכי שלום – ומכאן האוניברסאליות שלו. אבל אנחנו בכלל מדברים על ספרות, לא?  

  דואט - דצמבר 2017

  "סיפור חיי" | ג'יאקומו ג'ירולמו קזנובה, הוצאת אסטרולוג ומשכל, תרגום מאיטלקית: אורלי אגרנט, 2014 ג'יאקומו ג'ירולמו קזנובה כתב במהלך חייו מאות כתבים בנושאים רבים ומגוונים, החל בספרי חוק כנסייתי וכלה בספרי מדע בדיוני, אולם ספרו המפורסם עוסק בו עצמו - ״סיפור חיי״, ספר הזיכרונות המתאר בגילוי לב את חייו ואהבותיו ופורש תמונה ססגונית של חיי האצולה באירופה של המאה ה-18. הספר לא מתמקד רק בחוויותיו הרומנטיות של המחבר, אלא עוסק גם באירועים בעלי משמעות באירופה של אותה התקופה, ומכאן יש בו גם עניין היסטורי רב. בין השאר, קזנובה מספר בהם על פגישותיו עם אישים חשובים של התקופה, כמו רוסו, וולטיר, פרידריך השני, יקתרינה השנייה ואחרים, על מסעו לרוסיה ועוד. את הספר כתב קזנובה ב-1797, כשנה לפני מותו, והקוראים יגלו בו חיים אישיים סוערים ומרתקים. נכון, קזנובה לא הכיר בשום איסור או טאבו, אך לא יהיה זה מן הצדק להגדיר אותו כרודף שמלות חלול ותו לא. את סיפוקיו שאב לא רק מפרשות אהבהבים, אלא גם משיחות וקטטות אינטלקטואליות עם האישים החכמים ביותר של התקופה, ממסעות ליעדים רחוקים, מהתבוננות ביצירות מופת של האמנות. עם זאת שהזיונים לא היו בשבילו הכול, הם היוו את עיקר הנאתו מהחיים. למרות שקשה היה להגדירו כגבר נאה או יפה תואר, קזנובה היה בטוח שפשוט נוצר על פני האדמה למען המין הנשי, והיה לו, ככל הנראה, כישרון מיוחד, או חוש על טבעי אם תרצו, לרגש נשים מכל הסוגים והגילאים. הוא נודע כמי שלעולם לא קיבל "לא" כתשובה והצליח להכניע את כולן – גם את היפות והחכמות ביותר. בספר מודה קזנובה כי לעולם לא היתה לו שום מטרה מוגדרת בחייו והוא תמיד נסחף עם הרוח. תהפוכות חייו הביאו אותו למסקנה שבעולם – הן הגשמי והן הרוחני – הרשע תמיד מוביל לחסד, ולהיפך. את ספר זיכרונותיו הוא החשיב כמעין מורה דרך לדור הצעיר, אשר עליו לא להבין בלבד אילו דרכים בחיים לבחור, אלא גם לרכוש את האומנות המורכבת תמיד להיות בטוח בעצמך.
  הערות שוליים מרתקות מן ההיסטוריה | ג'יילס מילטון, כתר, תרגום: סמדר ויוסי מילוא זה חודש ימים שספרו של ג'יילס מילטון הבריטי ניצב לו בראש טבלת רבי המכר בתחום העיון של רשת "צומת ספרים", אך למרות הצלחתו בקרב הקוראים, הביקורת מתעלמת ממנו – ובמידה רבה בצדק. אמנם, הוויכוח מיהו היסטוריון משתווה בגילו למחלוקת "מיהו יהודי", אך נכון להיום, מקובל להגדיר כ"היסטוריון" אדם שהוכשר לכך באקדמיה ומשתמש בעבודתו בשיטות מחקר ובמתודות מדעיות. על פי הפרמטרים האלה, בניגוד למה שנכתב על הכריכה האחורית של המהדורה העברית של הספר, מילטון הוא לא היסטוריון. הוא סופר שכותב על אירועים היסטוריים, וההבדל הוא מהותי. "הערות שוליים מרתקות מן ההיסטוריה", שפורסם באנגליה לפני שנתיים, הוא ספרו הראשון של מילטון המתורגם לעברית. זהו אוסף אינסופי של קוריוזים מההיסטוריה, שרובם ידועים וכבר פורסמו בעבר, כמו למשל התמכרותו של היטלר לקוקאין, שוד הבנק שביצע סטאלין הצעיר כדי למלא את קופתה הריקה של התנועה הבולשביקית, ההיעלמות המפורסמת ההיא של אגתה כריסטי, חטיפת גופתו של צ'רלי צ'פלין, הבריחה המפורסמת מאלקטרז ועוד רבים אחרים. גילויים אין כאן, והסיפורים הקצרצרים, רובם בהיקף של שניים-שלושה עמודים, מוגשים בשפה פופולרית מאוד, מבלי להתעכב יותר מדי על הרקע ההיסטוריוגרפי שלהם. נעים ונוח לבליעה, אבל אל תצפו להעשיר במשהו את התאים האפורים שלכם. לא ברור כלל אם הספר או המהדורה העברית שלו עברו עריכה כלשהי. קבלו דוגמית: אחד הפרקים בספר מוקדש לבעלי חיים שלקחו חלק, בעל כורחם, באירועים היסטוריים שונים. באותו מקבץ חביב מופיע גם סיפורו של סטאבי, כלבון חמוד שסופח לגדוד הרגלים של דיוויזיה 102 של הצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה. תשכחו מכל הסיפורים על כלבי הפלא ששמעתם – סטאבי, כמו אמא, יש רק אחד. מילטון מתאר את כל כישרונותיו והרפתקאותיו של הכלב המנומר בחזית, ובין השאר מביא את הסיפור הבא: "פעם אחת, כשהיו ביער ארגון, נתקל סטאבי במרגל גרמני שעסק במיפוי מערך החפירות של בעלות הברית. הכלב הבין מה האיש עושה והחל לנבוח בפראות". נו, ככה זה, גם את סודות הטופוגרפיה למד סטאבי במהלך שירותו. חבל שלא למד גם תרגום ועריכה, כך היה חוסך הרבה בושות לתיאור סיפורו ההרואי.

  דואט - נובמבר 2017

  חיבוק-גדול | רומן גארי (אמיל אז'אר), ספריה לעם – עם עובד, 2017. רומן גארי (אמיל אז'אר), סופר, תסריטאי, דיפלומט וטייס קרב צרפתי ממוצא יהודי ליטאי, הוא פחות או יותר בן דורו של קלוד סימון, אך ההבדל בכתיבתם עצום. ואם קלוד סימון נחשב לחשוב שביניהם, אין ספק כי גארי הוא האהוב ביניהם. ספרים רבים של גארי, ובראשם כמובן "כל החיים לפניו" ו"עפיפונים", תורגמו לעברית (שניהם על-ידי אביטל ענבר), והנה מגיע עוד אחד, הפעם בתרגומה של דורית שילה. הרומן "חיבוק-גדול" ראה אור בצרפת ב-1974, שנה לפני ש"כל החיים לפניו" זיכה אותו בפרס גונקור היוקרתי ופירסם אותו בכל העולם. הספר מגולל את סיפורו של מסיה קוזן, סטיסטיקאי פריזאי, שחי בגפו בדירת שניים וחצי חדרים עם פיתון בשם "חיבוק-גדול". עמוד אחר עמוד נחשף בפני הקורא מערך ההגנה המשוכלל שהקים קוזן בתוך נפשו וסביב חייו בלב הכרך השוקק, אלא שגם לו עצמו הולך ומתברר שאינו מוגן מפני הבדידות והצורך באהבה. רק שנים לאחר פרסומו הראשון של ספר זה נתגלה שמאחורי שמו אפוף המסתורין של אמיל אז'אר עומד הסופר המפורסם רומן גארי, שהסתיר את זהותו כקריאת תיגר על מה שראה כתגובה האוטומטית של הביקורת לספריו. גארי התאבד ב-1980, לאחר ששקע בדיכאון כתוצאה מהתאבדותה של אשתו השנייה, השחקנית האמריקאית ג'ין סיברג, וממכתביו שנחשפו לאחר מותו, עולה שייחס חשיבות מרובה לסוף המקורי שכתב לרומן וקיווה שביום מן הימים יראה אור כנספח לספר. כדי למלא את משאלתו כוללות כל המהדורות המחודשות לרומן גם את פרק הסיום המקורי שכותרתו "אקולוגי", וכך נעשה גם כאן. כרבים מספריו של גארי, גם "חיבוק-גדול" עובד לקולנוע ב-1979 בקופרודוקציה צרפתית-איטלקית בכיכובם של ז'אן קארמה ונינו מנפרדי, אך לא זכה להצלחה רבה.
  "העשב" | קלוד סימון, ספריה לעם - עם עובד, 2017. כאשר נפטר קלוד סימון ב-2005, הגדיר אותו בהספדו שר התרבות הצרפתי דומיניק דה וילפאן, כדמות מפתח בספרות הצרפתית המודרנית. ראש ממשלת צרפת, דומיניק דה וילפאן, הרחיק לכת וכינה אותו כ"יורשו של מרסל פרוסט". ככה זה בצרפת, יש כבוד לספרות. מעניין מה היה אומר ביבי במעמד דומה. קלוד סימון (2005 – 1913), חתן פרס נובל לספרות לשנת 1985, נחשב לאחד גדולי הסופרים של צרפת במחצית השנייה של המאה ה-20. הוא היווה דמות מרכזית בזרם "הרומן החדש" ו"אסכולת המבט" בספרות הצרפתית, וממשיך דרכם המובהק של המודרניזם הקלאסי מבית מדרשם של פרוסט, ג'ויס, וולף ופוקנר. סימון החל לכתוב לאחר שחרור צרפת מהכיבוש הגרמני, ואת פרסומו הגדול רכש ב-1960, עם צאתו לאור של הרומן "דרך פלנדריה", העוסק במפלתה של צרפת במלחמת העולם השנייה מבעד לעיניו של חייל צעיר בחיל הפרשים. הספר זיכה את סימון בפרסים רבים ופילס לו את הדרך אל מחוץ לגבולות צרפת. עד עתה היה זה גם ספרו היחיד של סימון שיצא בתרגום עברי (הספרייה החדשה, 1995). והנה מגיע תרגום עברי (של לילך נתנאל ועילי ראונר) לספר נוסף של סימון, "העשב", שיצא לאור בצרפת ב-1958, ומעניק לקורא הישראלי הזדמנות להעמיק את היכרותו עם הסופר החשוב הזה. לואיז, גיבורת הספר, חיה בבית אחד עם אנשים שאינה רוצה בחברתם – בעלה, חקלאי כושל שכל האגסים במטע שלו נרקבים,  הוריו המסוכסכים, ודודתו שגוססת מעבר לקיר. יש ללואיז מאהב, ועדיין אין לדעת אם תברח אתו ותתחיל חיים חדשים. אך לא לטעות – זו לא דרמת אהבה ובגידה גדולה מהחיים של מופסאן או בלזק. סימון מתמקד דווקא בדקויות, ולא פעם מטשטש את קווי המתאר של הדמויות, הנסחפות יחד במערבולות של אירועי חייהן הקודמים.

  דואט - אוקטובר 2017

  בית בודנברוק | תומאס מאן עם עובד, 1985   לבחור את הרומן הטוב ביותר של נפיל כמו תומאס מאן הוא, כדברי הקלישאה, כמו לבקש מהורים לבחור באהוב שבילדיהם. מאן (1875 – 1955) השאיר אחריו מורשת מפוארת של יצירות מופת, שכללו מסות, נובלות, סיפורים ורומנים, אך בין "הר הקסמים", "מוות בוונציה" ו"הנבחר", אין ספק כי הרומן הגדול והאהוב ביותר שלו הוא "בית בודנברוק". סיבה נוספת שבחרנו בו היא כי פרט ל"פליקס קרול  - וידוייו של מאחז-עיניים", שראה אור בשנה שעברה בהוצאת "אחוזת בית" (שאפו ענק!), מבין ספריו של מאן שתורגמו לעברית, "בית בודנברוק" הוא היחיד ששפתו עדיין חיה וניתנת לקריאה שוטפת, בזכות תרגומה הנפלא של נילי מירסקי (שתרגמה גם את "פליקס קרול"). אין ספק כי "בית בודנברוק" הוא לא רק הפנינה שבכתר יצירתו של מאן, אלא גם מחשובי הרומנים בספרות הגרמנית והעולמית לדורותיה. הרומן רחב היריעה מגולל את קורותיהם של ארבעה דורות לבית בודנברוק – משפחה של סוחרים עשירים ומכובדים בגרמניה של המאה ה-19. פרשת שקיעתה האיטית הופכת בידיו של מאן לפרשת שקיעתו של עולם שלם – גסיסתה של הנפש האירופית, שדווקא משעה שהגיעה אל פסגות העידון הרוחני, איבדה את רצון החיים. זהו סיפורה של אהבה ובגידה, עוינות ואינטריגות, מאבק וקנאה, תשוקה לאין קץ ושנאה המכלה הכל. מאן כתב את הרומן, המבוסס על תולדות משפחתו שלו, בין השנים 1896 – 1900, ומדהים הדבר שכאשר יצא הרומן לאור ב-1901, הוא היה בן 26 בסך הכל. קשה למצוא תקדים היסטורי בעולם הספרות שרומן כה בוגר ומורכב נכתב על ידי סופר בגיל כה צעיר. הרומן זיכה את מאן בפרס נובל לספרות ב-1929, והוא נכלל ברשימת הספרים הטובים ביותר של כל הזמנים.
  המוקיון | היינריך בל, מודן, 2002   כמה חבל שבניגוד ל"בית בודנברוק", התרגום העברי ליצירה כה חשובה של בן דור אחר של הספרות הגרמנית, היינריך בל (1917 – 1985), גם הוא חתן פרס נובל לספרות, כבר בקושי ניתנת לקריאה. הספר ראה אור בשנת 1963, יצא לראשונה בתרגום עברי (מאנגלית!) פרי עטו של ד"ר בצלאל וכסלר, בשנת 1971 בהוצאת "מסדה", ולאחר מכן, בשנת 2002 בהוצאת "מודן". עלילת הרומן, שמסגרת הזמן שלו אינה מוגדרת, אך ברור כי מתרחשת בתקופה שבה גרמניה כבר החלה להשתקם מפצעי מלחמת העולם השנייה, מוצגת בפני הקורא בגוף ראשון על ידי האנס, צעיר המתפרנס מהופעותיו כמוקיון ברחבי גרמניה. דמותו של האנס דחויה למדי מהחברה בה הוא חי – משפחתו האמידה הוקיעה אותו מקרבה, אהובתו נטשה אותו לטובת הדת הקתולית ומצאה נחמה בזרועות אחר – דבר המייסר את האנס עד אין קץ – ומקור פרנסתו הולך ונשחק בהדרגה. בנוסף לכך פציעה טורדנית בברך מותירה אותו כמעט בחוסר אונים פיזי. ברור שדמותו של המוקיון היא אינה שרירותית אלא סמלית - כולם רואים אותו, כולם שומעים אותו, כולם נהנים מתעלוליו - אולם איש אינו יודע את המתחולל באמת בנפשו פנימה שמאחורי המסכה. האנס מספר לנו בפלאשבקים את תולדות חייו, הצעירים עדיין, תוך הוקעת צביעות החברה בה הוא חי. הרומן של היינריך בל הוא בעת ובעונה אחת גם סיפור על אהבה נכזבת בין שני בני אדם, וסיפור זה משקף בצורה ברורה את כל הפגום והאכזרי בעולם, העומד מחוץ לעולמם של המוקיון ושל אהובתו. ומכאן נשלחת כפפה למו"לים: אנא, הבו לנו תרגום חדש של "המוקיון", ואם אפשר, של רומן חשוב נוסף של בל, "תמונה קבוצתית עם גברת".  

  דואט - ספטמבר 2017

  פתיתי שלג בחמסין - פבל מובשוביץ(שירה) הוצאת עיתון 77, 2017   אל מול ספרו של מאיר שלו, על הישראליות הוותיקה שלו, ספר השירים של פבל מובשוביץ' מתכתב עם זהות ישראלית מורכבת הרבה יותר. יש אצלו שורשים מן השירה הרוסית, עברית חדה בהירה ומודרנית, וזהויות מושאלות מתרבות שירת הספוקן-וורד והראפ של תרבות המחאה והשוליים האמריקנית. "פתיתי שלג בחמסין", כמו שמו המציג זהות בעלת סטירות פנימיות הוא ספר של שירה רבת עוצמה  - יוֹ, הַאוּכַל לַהֲפֹךְ חֲרוּזִים לְאִלְּמִים כְּשֶׁקּוֹל נְדוּדַי בּוֹקֵעַ הַרְחֵק? מְבַקֵּעַ לַהַט שֶׁל תְּחִלַּת נְעוּרִים הֲיוּכַל הָאָדָם עִם עַצְמוֹ לְשַׂחֵק? הֲיוּכְלוּ חֲרוּזַי הַבּוֹכִים דְּיוֹ שָׁחֹר לֶאֱסֹף אֶת עַצְמָם עַל לֹבֶן הַדַּף הֲיוּכְלוּ חֲרוּזַי הֵם רַבִּים עַד אֵין סְפֹר לְהַרְאוֹת לָעוֹלָם זֶה אֶם.סִי עַל הַדַּף! וּבְלַהַט הָרֶגַע בּוֹקֵעַ הַצְּלִיל אֶלֶף מִלִּים כְּמוֹ מַפַּץ הַכּוֹכָב נִקְרַע הֶעָנָן וְאִתּוֹ גַּם מַשִּׁיל רָאפֶּר עַל דַּף אֶת כֹּבֶד חַיָּיו.
  גינת בר,מאיר שלו, עם עובד, 2017   אוסף הגיגים, מחשבות וסיפורים אישיים, יותר ופחות, אותם מספר מאיר שלו על גינת ביתו בעמק יזרעאל. בדומה לספרים קודמים בעלי סגנון "מסאי" אותם כתב שלו (כמו "תנ"ך עכשיו") ניתן למצוא פה ידיעות עמוקות לצד אמיתות טריוויאליות על רקפות, כלניות, נרקיסים, חצבים, ועצי זית, כמו גם על בעלי החיים של ארץ ישראל ציפורים, קיפודים, פרפרים, חזירי בר ועוד חברים. זהו בעצם שיר אהבה לארץ במסווה של למדנות וסיפורי אנקדוטות משעשעות המלווה, כמו תמיד אצל שלו, תמצו פה גם במידה לא קטנה של מידע אוטוביוגרפי על החיים בנהלל וירושלים, ואפילו, כמה מתכונים.

  דואט - אוגוסט 2017

  אמבר, רוג'ר זילאזני, 2 כרכים: מלך, נסיך, יורש; אל מלכות האופל, עם עובד, 2017

  סדרת ספרי הפנטזיה הפופולארית, המהלכת קסם על הקוראים כבר עשרות שנים רואה אור מחדש ב-2 כרכים. בכרך הראשון מובאים חמשת הספרים אשר בחלקה הראשון של הסדרה: תשעה נסיכים לאמברתותחי אוואלוןבסימן החדקרןידו של אברון וממלכות התוהו. בכרך השני מובאים חמשת הספרים בחלקה השני של הסדרה: קלפים של כליה, דמה של אמברבסימן התוהואביר הצללים ונסיך התוהו. בכרכים אלו נפרש סיפורם המופלא והקסום של המלך אוברון, הנסיך קורווין, אחיו ובהמשך גם בנו של הנסיך קורווין. הדמויות הללו נקלעות ונחלצות ממצבים מסוכנים ללא הרף בעולם המכושף של אמבר, שנקרא גם 'העולם האמתי'. ג'ורג' ריימונד ריצ'רד מרטין ("משחקי הכס") כתב על זילאזני: "הוא היה מספר סיפורים מאין כמותו, ברא עולמות צבעוניים ואקזוטיים, בלתי נשכחים...אך מעל הכול אני זוכר את הגיבורים שלו, קורווין מאמבר ואחיו."

   אגתה כריסטי, רצח רוג'ר אקרויד, עם עובד, 2017

  רוג'ר אקרויד ידע יותר מדי. הוא ידע שהאישה שהוא אוהב הרעילה את בעלה הראשון, הוא גם חשד שמישהו סוחט אותה. ואז התקבלה הידיעה הנוראה שהיא התאבדה באמצעות מנת יתר של סם. ובכל זאת לידיו של מר אקרויד מגיע בדל מידע אחרון ומכריע, אך לפני שהוא מספיק לקרוא את מכתבה האחרון הוא נדקר למוות בחדרו. הבלש הרקול פוארו נקלע על כורחו לחקירת הרצח המחריד, ועומד לגלות מסקנות שיפתיעו אף אותו עצמו. רצח רוג'ר אקרויד  נחשב אחת מאבני היסוד של ספרות הפשע. הוא היה אחד הספרים האהובים על אגתה כריסטי עצמה ונבחר לאחד משלושת ספריה האהובים ביותר בכל הזמנים, בסקר בין־לאומי שנערך ב־2015. במשאל שערכה אגודת סופרי המתח בבריטניה בקרב מאות הסופרים החברים בה, נבחר ספר זה לרומן הפשע הטוב ביותר שנכתב מעולם בסוגה "מי עשה זאת".

  דואט - יולי 2017

   ביקור הצעצועים, ימימה אבידר־טשרנוביץ, עם עובד בשיתוף עם ספריית פיג'מה

  זהו סיפור נוגע ללב על ביקור חולים, סיפור מרגש מבוגרים וילדים, מומלץ מאוד.

  לאחרונה יצאה לאור בהוצאת עם עובד בשיתוף עם ספריית פיג'מה, הדפסה מחודשת לסיפור קצר שכתבה הסופרת ימימה אבידר-טשרנוביץ ומלווה באיורים חדשים פרי מכחולו של המאייר דיוויד הול.

  מה קרה לרמה? מודאגים מאוד צעצועיה האהובים בארגז שבמרפסת: זה שלושה ימים היא לא באה לשחק אִתם. בובה שולה דוחפת את הכדור שיתגלגל ויבדוק, והוא חוזר מבוהל: אמא עומדת במטבח עצובה, רמה חולה! מוכרחים לבקר את רמה! יוצאת לה תהלוכת הצעצועים, בראשה הכדור המכיר את כל פינות הבית, אחריו המתופף הקטן, העגלה עם הקוביות, החיות שצפצפה להן בבטן ובובה שולה, שסרט לראשה. לאט המסע נע לעבר החדר, ורמה שוכבת חיוורת במיטתה.

   

  ווקמן, מעין בן הגיא, עם עובד, ספריה לעם, 2017

  כבר נכתב על ספרה  הקודם, "ים ויבשה" שהיא מצליחה  לעורר ציפיות רבות להמשך דרכה הספרותית בעתי, מבלי שתזדקק למילים הגדולות המלוות חלק מן הזמן סופרים נכבדים; ובאמת ספרה החדש של מעין בן גיא הוא הישג מרשים הפורע את השטר של הציפייה. לכאורה רומן עדין בקולותיו הנמוכים, אבל הקצב שלו, הנשימה, גלגול הסיפור, וזוג עיניים המתבונן בגיבורה ללא ידיעתה, מעצימים אותו. הרומן  ווקמן מתרחש באתר נופש חבוט ועממי, בסוף העולם, בשלהי שנות השמונים.

  זיו, בת עשרים והיא חייבת לפרנס את עצמה וגם להיחלץ מן הדכדוך שתקף אותה דווקא כשהחיים האמתיים אמורים להתחיל – לא כאן, אלא במקום אחר, בלונדון. זיו מתחילה לעבוד באתר מעיינות חמים בצפון, הרחק ממשפחתה וגם מחברתה הטובה, שעמה תכננה לנסוע. בין כל מטלות עבודתה היא מתחילה להתבונן במעסיקים שלה, ולגלות את היצרים הרוחשים ביניהם: מאבקי כוח, תאוות בצע וגם תאוות אחרות, עזות לא פחות, כאלה שזיו אינה אמורה להתקרב אליהן.

  מעין בן הגיא מלווה ברגישות רבה את הגיבורה הצעירה שלה בכניסתה אל עולם המבוגרים, מעניין.

  דואט - יוני 2017

  2017 ,ספר ילדים: יונתן יבין, גוזלים בראש, איורים: ליאורה גרוסמן, עם עובד

  לאן לוקחים גוזלים שהלכו לאיבוד, אולי לרופא? אולי לוטרינר? הוא אחד ממשפטי המפתח בספרם שובה הלב של יונתן יבין והמאיירת, ליאורה גרוסמן. הספר מביא את סיפורה של ילדה בשם רעמה שיש לה גוזלים בראש. החיות הקטנות נאבדו לאימם, ורעמה לוקחת אותם לסיבוב בעיר. היא מסתובבת בין החנויות, שואלת אנשים, סופגת עלבונות, אבל בעיקר איתנה להצליח במשימתה – והיא לעזור לגוזלים לחזור הביתה. לְרַעֲמָה יֵשׁ שֵׂעָר מְפֻזָּר כָּל כֻּלּוֹ, שֶׁאוֹהֵב לְהַגִּיד בְּעִקָּר "לֹא-לֹא-לֹא!" לֹא לְמַסְרֵק וְלֹא לְמִבְרֶשֶׁת, לֹא לְסִכּוֹת, לֹא לְכוֹבַע אוֹ קֶשֶׁת. אֲבָל בֹּקֶר אֶחָד הִיא שָׁמְעָה מִין צְלִילִים, וְגִלְּתָה בַּשֵּׂעָר שֶׁלָּהּ שְׁנֵי גּוֹזָלִים! מָה עַכְשָׁו? אֵיךְ פּוֹתְרִים מִין כָּזוֹ בְּעָיָה? הוֹלְכִים לַצַּפָּר? מַזְעִיקִים מִשְׁטָרָה? מַזָּל שֶׁהַשֵּׂעָר הַזֶּה, הַמְּיֻחָד, לָקַח אוֹתָהּ - דַּוְקָא לַחֲנוּת לְחַיּוֹת מַחְמָד.  
  ביחד ולבד, אייל דותן, פרוזה, ידיעות אחרונות, 2017     ניסיונותיו של שאול לזר, עיתונאי צעיר לשקם את חייו ואת כבודו המקצועי הם לב ליבו של הספר "ביחד ולבד" של אייל דותן, מרצה לספרות ולאמנות באוניברסיטת תל אביב. לזר הוא האויב הכי גדול של עצמו, מחביבו של המו"ל הפך למנהיג מאבק עובדים שמעמיד במבחן את נאמנותו ואת ערכיו, אשתו האהובה סולדת מהמילה "סוציאליזם", וסימנים משמים פוקדים עליו לבצע טקסים מפוקפקים. "ביחד ולבד" מציג את אחורי הקלעים של עולם התקשורת ושל המאבק נטול הזוהר בכוחות ההון והשלטון. בשפה בהירה, חדה כתער, אבל שווה לכל נפש, ומתוך עמדה משועשעת ונטולת יומרות, כותב אייל דותן על הסוגיות הסבוכות ביותר של הקיום בן הזמן. הוא מיטיב לשים את האצבע על המקומות בהם העצבים חשופים – רק תיגע והם תכף מדממים, אבל הוא מנסה לרפאם אחרי אבחונם. זהו הרומן השני מפרי עטו של אייל דותן. ספרו הראשון, "עצם" (ידיעות ספרים, 2013), זכה בפרס "עם הספר".

  דואט - מאי 2017

  תולדות האמנות, יוסי וקסמן, רומן, חרגול פלוס, מודן הרומן של יוסי וקסמן מרתק, בוער, שורף בעיניים, שוצף ומביא את היצר לרקוד בשריפה הגדולה בכרמל.  ובלשונו שח המבקר עומרי הרצוג: "הרומן – סוער, פראי, מגלומני – נכתב בקולותיהם של הגיבורים, אך גם של העצים והמים, של בעלי החיים, של המתים והנשכחים; הפתיחה שלו, שבה הוא דובר בקולה של אש השריפה שמשתוללת על הכרמל, היא אחת הפתיחות המרהיבות, היפהפיות ורבות העוצמה שקראתי. לכל אורכו, הוא משעתק בעצמו את יצירות האמנות שאותן הוא מתאר; הוא חזירי, משתולל בלהבות, גס ומטונף כמו הגברים העירומים שציירה דינה." אהבנו את הרומן הזה, ואת קודמיו, ביניהם את "ליבשן" ואת "השחקנית".  
  שירי הטארוט, על מהותו של הג'סטין, ספר התמורה – כולם מאת אילן שיינפלד, שופרא, 2017 אילן שיינפלד שובר שתיקה של 15 שנה בפרסום 3 כרכי שירה חדשים, והאריתמטיקה: פי-ארבעה שירים מאשר פרסם עד כה. ונשאלת השאלה, מדוע? "רבים מחברי תהו מדוע השתתקתי. לאיש מהם לא סיפרתי, כי בשנות השמונים הבטחתי להוריי, שאחדל מפרסום שירי אהבה הומו-ארוטית בעיתונים, כדי להקל עליהם." ובכן, הוא לא חדל לרגע לכתוב, שכן משורר אמתי מוסיף וכותב, מה פתאום משתתק? הוא כתב וגנז. כתב וגנז ועכשיו גאל את שירתו ונראה שגם את עצמו. השירים נכתבו בצורות מגוונות, ממקאמות דרך סונטות וטרצה-רימה ועד שירים 'חופשיים' עם ריתמוס מוקפד וחריזה מופנמת. אהבו אצלנו לקרוא בספרים החדשים.    

  דואט - אפריל 2017

  בנות קסנטיפה. האם נשים משתנות אחרי הנישואים?| ד"ר שרה ברסלרמן, מטר

   "השלב הראשון באבל הנו שלב ההלם, הרגע הנורא שבו אנו מסתכלים בעיניים כואבות על בן הזוג שאכזב וחושבים לעצמנו, 'זה האדם שאיתו התחתנתי?'"

  ספר זה עוסק במערכת הזוגית, שנותרה כמעט כפי שהיתה בתקופתם של סוקרטס וקסנטיפה, אשתו של סוקרטס, ושמה הפך עם הזמן לשם נרדף לאישה הממררת את חיי בעלה. הספר מעמת את הקורא עם שאלות יסוד בזוגיות, ביניהן: חלוקת תפקידים, הורות, סקס, או מריבות ומנסה להציע שיפורים ולבאר כיצד להעצים ולשפר את הזוגיות. הספר מעלה סיפורים מטיפולים זוגיים של המחברת (שהיא יועצת זוגית) ומעניק כלים ופתרונות כדי להביא לשינוי בתפיסת המגדר של החברה שלנו.

  בקולה הגלוי והאישי מעניקה המחברת לקוראים הזדמנות נהדרת לפגוש את עצמם בתחנות המאתגרות של חיי הזוגיות. משכיל, מלמד, חווייתי.

  לא מכין קפה למלאך המוות | אהרן מרגלית, עם עובד

  בשנות הארבעים, כשהשתוללה מגפת הפוליו בארץ, לקה בה גם אהרן מרגלית, שהיה אז בן שנתיים וחצי. יכולתו המרשימה להתגבר על מחלה זו ניבאה, ואולי סללה, בעבורו את הדרך להתמודד עם סערות ועם תהפוכות נוספות שיקרו בחייו.

  סיפורו של אהרן מרגלית הוא שיעור מאלף בכוח רצון של אדם שמצוי בסכנה חיים ונלחם עליהם; מאבד את יקיריו ומוצא נחמה ושיקום; עומד מול מערכות בלי לוותר על זכויותיו; מבקש לחיות חיים מלאים משמעות, שוויון, נתינה וערך בעולם שכל אלה נהיו בו מלים ריקות. ומעל לכול מרחפת כוחה של אהבת אם נדירה, שהיא-היא, אולי, הגיבורה של ספר זה. זהו סיפורו של הרב אהרן מרגלית, מחבר רב המכר "ואתהלך", מוגש כעת מפיו לקהל הרחב, שטרם זכה להכירו.

  דואט - מרץ 2017

  הזקן הזה הקירח על האופניים | יוסף בר יוסף, אבן חושן

  זהו הרביעי בספרי הפרוזה של המחזאי עטור השבחים והפרסים יוסף בר יוסף, חתן פרס ישראל (2003). זהו ספר יחיד במינו, מושך לב ובה-במידה קשה להגדרה – מעשה קסמים ספרותי, שונה מכל מה שכתב המחבר עד כה. מעין רומן אוטוביוגרפי שבו מגיעים למיצוי הישגי העבר שלו, אך כישרונותיו גם מעפילים לגבהים חדשים. בר יוסף שוזר כאן קטעי זכרונות ומעשיות, מחשבות וחלומות, בלי לנסות לפענח או לנתח אותם לצרכים נפשיים, נוסטלגיים או פסיכולוגיים; הוא פשוט פותח חלונות בינו לבין העולם – אל אנשים ומעשים שלו ושל אחרים, שלפעמים נדמים כאינם שייכים לסיפור או לחלום עצמו, אבל גם הם רוצים להיות מסופרים, להישמע, למצוא את מקומם, בסדר או בערבוביה, בשרשרת המכושפת של חתיכות חיים נשכחות, השבות וצצות לפתע דרך כל מיני מחילות נסתרות, כמו שהמתים יקומו אחרי גלגול המחילות האחרון, בבוא תחיית המתים. ליוסף בר יוסף יכולת נפלאה למזוג פיוט וחלום בבנאליה של שגרת יום יום, לחדור ברגישות אל לב חייהם העלובים, העצובים והתפלים של אנשים קטנים וחסרי ייחוד ולהעניק להם יופי צובט לב ועוצמה מרהיבה, הנוגעת בשמים. לילי פרי
  אמא | רונית בכר שחר, עם עובד "אָבִי הִתְאַגְרֵף בְּקָטֵגוֹרְיַת קַל כָּבֵד עַד הַיּוֹם נוֹשֵׂא בְּכִיסוֹ אֶת פִּנְקַס מוֹעֲדוֹן הָאַתְלֵטִיקָה הַקַּלָּה שֶׁל הַפּוֹעֵל פֶּתַח תִּקְוָה. לָכֵן אֵינֶנִּי מְבִינָה לָמָּה לֹא עָצַר בִּימָנִית חֲזָקָה אֶת הַבּוֹקְסִים שֶׁל אִמָּא" אני ממהרת לקבוע שמתמקמת כאן, על במת השירה, משוררת ראויה, אמתית לגמרי – ואף שהקדימו אותי במחמאות ובפרסים – אני מצטרפת לשיירה בהערכה וביראה. הקצב המופיע בשירתה של רונית בכר שחר, הנשימה, גלגול עלילת השיר, אפילו אם העלילה קצרצרה, הצעדה הבטוחה שלה בשלג, במדבר או בשדה קוצים – הם ניצחון הכישרון הברור והבולט של כתיבתה המרתקת על כמה אחרים שבולטים יותר ממנה. גם להם עוד נקדיש מקום קטן במגזין. בינתיים מצטמצמים בכתיבה רוויית שכל, רגש וכישרון. לילי פרי

  דואט - פברואר 2017

  ואריאציותבתוךמציאויות | גבריאל מוקד, הוצאת עכשיו

  סדרות הוואריאציות של גבריאל מוקד מחוננות בארגז כלים מילולי ורעיוני  שלא נבהל מסתירות, מעומס או מדחיסות ויחד עם זאת לא מצויות בו מילים מיותרות. הוואריאציות הללו מכילות רפרנטים מרתקים ומתח בין ייעוד ספרותי כאידיאל אוונגרדי  לבין ייעוד חוץ-ספרותי. מעניין להתעכב על הדרך שבה גבריאל מוקד מפליא להראות איך המרווח הזעיר בכל פיתול בין הניגודם , בכל תיאור ובכל תמונת מצב בספר, משמש סדק שדרכו נבראים עולמות חדשים. על קו התפר בין פילוסופיה לבין ספרות בכתיבה תודעתית- אסוציאטיבית נחשפים מבוכי נפש ומתגלות סתירות קיומיות ברובד לשוני גלוי  ובכישרון רב מתפענח לאט צופן כמעט מיסטי ואנו זוכים בשורה האחרונה של הספר להבעה מפויסת של השלמה עם הקיים –  ספר חידתי, מרתק ומעורר מחשבה. מישל גרינברג

  מאושרי והלאה | הילה עמית, עם עובד

  הרבה אומץ וכישרון יש בדפי הספר הזה – אומץ לכתוב גם על דברים גדולים; והכישרון לתת להם ביטוי מקורי ונועז. על אהבה ומוות כתבו רבים; אצל הילה עמית מופיע צמד הניגודים הזה הן בתפאורה מוכרת כנופי הכינרת ואילת בזמן חופשה משפחתית נינוחה והן בסביבה זרה לרובנו. מכאן משפחות שנופשות על החוף, ומכאן התקשרויות שמנסים להסתיר אותן. מאושרי והלאה הוא ספרה הראשון של הילה עמית, והיא מעזה להתמודד בו עם אהבות  שצריך להילחם עליהן נגד כל העולם או להחלים אט-אט משיברונן, עם חברה שאינה סלחנית כלפי החורגים מכלליה, עם שכול, עם הורות שאינה רצויה. כמה מהנושאים הפחות מסופרים זוכים בכתיבתה לביטוי מרשים. לילי פרי

  דואט - אוקטובר 2016

  קלריסה: טיוטת רומן מן העיזבון | שטפן צוויג, מודן

  סופרים, במיוחד סופרים גדולים, מקפידים ללטש את כתביהם לפני שהם יוצאים לאור, וכך יוצא שרק לעיתים רחוקות אנחנו זוכים לקרוא ספר של סופר גדול שחלקיו המחוספסים שורטים וצורמים לנו. קלריסה של שטפן צוויג הוא רומן לא גמור, צוויג התאבד לפני שסיים לכתוב אותו, אבל דווקא ככזה הוא מספק קריאה מרתקת במקונן הגדול של העולם לפני מלחמת העולם הראשונה. אוהד  עוזיאל

  המעון של מיס פרגרין לילדים משונים | רנסום ריגס, כתר

  פנטזיה לאנטי-גיבור במסע אישי ואנושי. המעון של מיס פרגרין לילדים משונים הוא לכאורה ספר לבני נוער, אבל הוא בעצם הרבה יותר מזה: מאז שראה אור יצאו עוד שני ספרי המשך, הופק סרט, הוא רב מכר בין-לאומי מפתיע מרתק, סוחף, מרגש, ומפחיד והכל באותו הזמן. במרכז הדרמה עומד נער בשם ג'ייקוב, נכד לניצול שואה, שבילה את רוב המלחמה במעון של מיס פרגרין. כשהסב מת, וג'ק יוצא בעקבותיו מתגלה אמת פנטסטית, מלאה בגיבורים מפתיעים ובעומקים יוצאי דופן. אוהד עוזיאל

  שינוי גודל גופן
  תצוגה קונטרסטית